ÜYELERİMİZE DUYURU


ÜYELERİMİZE DUYURU

SAYGIDEĞER ÜYELER,

ABHAZYA’NIN PİTSUNDA KENTİNDE BULUNAN DEVLET BAŞKANLIĞI KONUK EVİ VE ARAZİSİNİN, RUSYA FEDERASYONU’NA SATIŞI KONUSUNDA, DERNEĞİMİZİ DE İLGİLENDİREN KAMUOYUNDA YAPILAN YAYINLAR ÇERÇEVESİNDE GELİNEN NOKTADA, SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ YÖNETİMİ OLARAK SİZ ÜYELERE BİR AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNLULUĞU DOĞDU.

SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ’NİN İYİ NİYET ÇERÇEVESİNDE YÖNETİM KURULUMUZUN ONAYIYLA YAYINLAMIŞ OLDUĞU YAZININ FEDERASYON’UN İŞLEYİŞİ İLE İLGİLİ, FEDERASYON YÖNETİMİNDE RAHATSIZLIK YARATTIĞINI, YİNE ABHAZ-FED YÖNETİMİNDE BULUNAN BİR ARKADAŞIMIZIN MESAJI İLE ÖĞRENMİŞ BULUNUYORUM.

SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ 2014 YILINDA, PEK ÇOK KARŞI ODAKLARA RAĞMEN, BÜYÜK BİR MÜCADELE ÖRNEĞİ İLE ARKADAŞLARIM İLE BİRLİKTE KURARAK FAALİYETLERİMİZE BAŞLADIK. VE İLK TOPLANTIDA 51 KİŞİLİK GENİŞLETİLMİŞ YÖNETİM KURULU OLARAK, BÜYÜK BİR COŞKUYLA, BİR TEK FİRE VERMEDEN ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU’NA KATILMA KARARI ALDIK.  

FEDERASYON YÖNETİMİNİN, MAALESEF KURULUŞ ÖYKÜMÜZDEN HABERİ OLMADIĞI ANLAŞILIYOR.

SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ BUGÜNE KADAR, ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU’NUN DİASPORADA YAŞAYAN ABHAZLAR’IN EN BÜYÜK ÖRGÜTLÜ GÜCÜ OLDUĞUNU SAVUNAGELMİŞTİR. BUNDAN SONRADA YAPILAN YANLIŞLARI DİLE GETİREREK SAVUNMAYA DEVAM EDECEKTİR.

 FEDERASYON İŞLEYİŞİNİN NASIL OLMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA, FEDERASYON BAŞKANLIĞINA ADAY OLAN BİRİSİ OLARAK AYRICA KİMSEDEN DERS ALACAK BİRİ OLDUĞUMU DÜŞÜNMÜYORUM.

SAYGIDEĞER ÜYELER, ELEŞTRİYE KAPALI OLURSAK, BAŞARILI OLMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL. FEDERASYONUMUZUN SON GENEL KURULUNDA DA OLDUĞU GİBİ KENDİ KENDİMİZE (ABAZA’NIN – ABAZA’YA) PROBAGANDASI DIŞINDA HERHANGİ BİR ELEŞTRİ DUYDUNUZ MU? HERŞEY DOĞRUMU YAPILIYORDU DA KONGREDE BİR ALLAHIN KULU ÇIKIPTA ŞURADA YANLIŞ YAPTIK ARKADAŞLAR DİYEN OLDU MU? ELEŞTRİ OLMAZSA DOĞRUYU NASIL BULACAĞIZ, BU EKSİKLİĞİMİZİ GİDERMEMİZ GEREKİYOR.

SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ HİÇBİR DÖNEMDE YAPILAN YANLIŞLAR İLE İLGİLİ, FEDERASYONU ELEŞTİRME VE UYARMA GÖREVİNİ ESİRGEMEMİŞTİR. BU KONUDAKİ TUTUMUMUZU GEÇMİŞ FEDERASYON BAŞKANLARINA SORABİLİRLER.

SAYIN ÜYELER, ÖNCELİKLE FEDERASYON YÖNETİMİNİN, EN SON PİTSUNDA DEVLET KONUK EVİ OLAYINDA OLDUĞU GİBİ İLETİŞİM KONUSUNDA EKSİK OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTERİM.

OLAY GÜNDEME GELMİŞ, ABHAZYA MUHALEFETİYLE, İKTİDARIYLA, STK’LARIYLA AYAKTA, FARKLI GÖRÜŞLER ORTAYA ÇIKMIŞ. DİASPORA TOPLUMUNUN TEMSİLCİSİ OLAN FEDERASYON YÖNETİMİNDE NE BİR BİLGİLENDİRME NE BİR İLETİŞİM NE BİR SES, YOK. KUSURA BAKMAYIN BU TÜR OLAYLAR BOŞLUK KALDIRMAZ. ZAMANINDA İNSİYATİF ALIP GÜNDEMİ BELİRLEMEZSENİZ BİRİLERİ ÇIKAR BU BOŞLUĞU DOLDURUR.

SÜRECİ KAPALI KAPILAR ARDINDA DEĞİL, AÇIK VE ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE DERNEKLER ARACILIĞIYLA TOPLUMUMUZLA PAYLAŞMALARI, TOPLUMU DOĞRU BİLGİLENDİRME VE SONUCUNDA DA DİASPORANIN SESİ OLARAK BELİRTİLMESİ, EN DOĞRU OLANDIR. EN BÜYÜK DÜŞMANIMIZ GİZLİLİKTİR. GİZLİLİĞİN OLDUĞU YERDE TOPLUMUN MENFAATİ OLAMAZ.

SAYIN ÜYELER,

SAYIN FEDERASYON YÖNETİMİNİN, RAHATSIZ OLACAĞI O KADAR ÇOK KONU VAR Kİ, ONLARA ODAKLANMALARINI ÖNERİRİM.

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU, PİTSUNDA DEVLET KONUK EVİ İLE İLGİLİ, DİASPORANIN GÖRÜŞÜ OLARAK VİDEOSUNU ÇEKMİŞ, BİLDİRİSİNİ YAZMIŞ, KAMUOYUYLA PAYLAŞMIŞ, ONDAN SONRA DERNEKLER OLARAK BU BİLDİRİNİN ALTINA İMZA ATAR MISINIZ DEMEK YANLIŞ.

ABHAZ-FED YÖNETİMİ, BAŞTA ULAŞIM OLMAK ÜZERE, KONGREDE VERİLEN SÖZLERİN YERİNE GETİRİLEMEMESİNDEN RAHATSIZ OLMALIDIR.

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞUDUR. SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI AÇIK VE ŞAFFAF OLMALIDIR. BAĞIMSIZ OLMALIDIR. BAŞKA KURUMLARIMIZLA SAĞLIKLI İLİŞKİLER KURABİLİR, FAKAT ONLARIN KONTROLÜNDE OLMAKTAN KAÇINMALIDIR.

SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ. GEREKLİ GÖRDÜĞÜNDE, TOPLUMUMUZU İLGİLENDİREN HER KONUDA GÖRÜŞLERİNİ BUNDAN SONRA DA AÇIKÇA BEYAN EDECEKTİR. SAKARYA ABHAZ DERNEĞİNİN GÖRÜŞLERİNİ YOK HÜKMÜNDE DEĞERLENDİRMEK KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR.

 ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONUNUN GÜÇLÜ VE ÖRGÜTLÜ BİR YAPIYA KAVUŞMASI İÇİN SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ OLARAK BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ, BUNDAN SONRA DA MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEKTİR.

SAYGIDEĞER ÜYELER, ASIL KONUMUZ OLAN PİTSUNDA DEVLET KONUK EVİ’NİN DEVRİ VE SONSUZA DEK SATIŞINA GELİRSEK;

KONU YERLER, BİLDİĞİMİZ KADARIYLA RUSYA FEDERASYONUNA ANLAŞMA İLE TAHSİS EDİLMİŞTİR, RUSYA FEDERASYONI’NUN KULLANIM HAKKI VARDIR, FAKAT BU YERLER SONUÇTA ABHAZYA TOPRAĞIDIR.

DEVİR VE SATIŞ KONUSU GÜNDEME GELİRSE, MEVCUT YAPI VE SAHİP OLDUĞU KITA SAHANLIĞI BAŞTA OLMAK ÜZERE, ABHAZYA TOPRAĞI OLMAKTAN ÇIKAR. BU ÖRNEK YARIN BAŞKA YERLER İÇİNDE EMSAL OLUR VE SONU ALINAMAZ BİR NOKTAYA VARIR.

DUYDUĞUMUZ KADARIYLA BU SATIŞA ABHAZYADA YAŞAYAN SOYDAŞLARIMIZ DA KARŞIDIR.

 SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ YÖNETİMİ VE TEMSİL ETTİĞİMİZ TOPLUMUMUZUN TALEBİDİR;

ABHAZYANIN BAĞIMSIZLIĞINDAN YANAYIZ, TOPRAKLARIMIZIN BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ, KANLA, CANLA SAHİP OLUNAN TOPRAKLAR KİM OLURSA OLSUN BİR BAŞKASINA DEVREDİLEMEZ.

SAYGILARIMLA

03.08.2022

SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU ADINA BAŞKAN

ORAL KOBAŞ (BGANBA)

 

Video Galeri

Fotoğraf Galerisi

Biyografiler

img25

Ömer Büyüka -Beygua-

img25

Papapha Mahinur Tuna

img25

Oktay Chkotua

img25

Fazıl İskender