BAŞKANIN GENEL KURUL KONUŞMASI


SAYIN BAŞKAN, DEĞERLİ BÜYÜKLERİM, SAYGIDEĞER KONUKLAR VE DELEGELER ; ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU’NUN BUGÜNKÜ GENEL KURULU’NUN, TOPLUMUMUZUN BEKLENTİLERİNE YANIT VERMESİ VE BAŞARILI GEÇMESİ UMUDUYLA HEPİNİZİ SAYGI İLE SELAMLARIM.

SAYIN BAŞKAN DEĞERLİ KATILIMCILAR ; ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU VE BUNA BAĞLI DERNEKLERİ OLUŞTURURKEN ORTAK HEDEFİMİZ NEYDİ?  ATAVATAN DIŞINDA EN BÜYÜK DİASPORAYA SAHİP, TÜRKİYE’DE YAŞAYAN ABHAZ HALKININ KÜLTÜREL DEĞERLERİNİ YAŞATMAK, KİMLİĞİNİ UNUTTURMAMAK, ULUSAL VARLIKLARINI KORUMAK, EKONOMİK VE SOSYAL SORUNLARI İLE İLGİLENMEK, ATAVATANA DÖNMEK İSTEYEN SOYDAŞLARIMIZA HERTÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAMAK, DİASPORA VE ABHAZYA ARASINDAKİ BAĞLILIK VE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK VE EN ÖNEMLİSİ ABHAZYAMIZIN DÜNYA DEVLETLERİ TARAFINDAN TANINIRLILIĞINA KATKIDA BULUNMAK.

TÜM BU ÇALIŞMALARI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE NASIL YAPABİLİRİZ. ELBETTE ELEŞTİRİ VE ÖZELEŞTİRİ MEKANİZMASINI HAREKETE GEÇİREREK , BİRBİRLERİMİZİN EKSİKLİKLERİNİ SAMİMİYETLE DÜZELTEREK YAPABİLİRİZ. KONUŞMAMI BU ÇERÇEVEDE DEĞERLENDİRMENİZİ RİCA EDERİM.

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU TÜRKİYE’DE YAŞAYAN ABHAZLARIN EN BÜYÜK ÖRGÜTLÜ GÜCÜDÜR. ÖYLE OLMASI GEREKİR. BU NEDENLE ; ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU DİASPORANIN EN BÜYÜK ÖRGÜTLÜ GÜCÜ İSE, DAHA ÖNCE ELDE ETTİĞİ KAZANIMLARINI KAYBETMEMELİDİR. VE ONLARIN ÜZERİNE YENİ KAZANIMLAR ELDE EDEREK YOLUNA DEVAM ETMELİDİR. BU KURUMDAN BEKLENEN BUDUR.

DEĞERLİ BÜYÜKLERİM, DEĞERLİ KATILIMCILAR ; 2014 YILINDA BUNDAN TAM 5 YIL ÖNCE YAPILAN ABHAZYA DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE, İSTANBUL’DA SANDIK KURULARAK, TÜRKİYE’DEKİ ABHAZ DİASPORASININ SEÇİMLERE KATILIMINI TÜM BASKILARA RAĞMEN SAĞLAMAK, ÖNEMLİ BİR KAZANIMDIR. NİTEKİM O DÖNEMDE DEVLET BAŞKANLIĞINA SEÇİLEN SAYIN RAUL HACIMBA, BU OLAY İLE İLGİLİ OLARAK ABHAZYA’NIN YAKIN TARİHİNDE YAŞANAN 3. EN ÖNEMLİ OLAYIDIR DİYEREK BU OLAYIN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDE EMEĞİ GEÇEN İNSANLARIMIZI ÜSTÜN HİZMET MADALYASI İLE TALTİF ETMİŞTİR. ŞÜPHESİZ, ABHAZYA DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN TÜRKİYE’DE GERÇEKLEŞTİRİLMİS OLMASINI 155 YILLIK DİASPORA TARİHİMİZİN DE EN ÖNEMLİ OLAYI OLARAK SAYABİLİRİZ. 2014 YILINDA EN OLUMSUZ ŞARTLARDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ SEÇİMLERİ, 5 YIL SONRA GERÇEKLEŞTİREMEMEK, DİASPORANIN KATILIMINI SAĞLAYAMAMAK ÇOK NET SÖYLÜYORUM, BİR GERİ ADIMDIR.

FARKLI MAZERETLERİMİZ OLABİLİR, BAZILARINDA DA HAKLI OLABİLİRİZ, FAKAT BU SONUCU DEĞİŞTİRMEZ. BU GERİ ADIMIN SORUMLUSU NE ABHAZYA YÜKSEK SEÇİM KURULUDUR, NE ABHAZYA’NIN TÜRKİYE TEMSİLCİSİDİR, NE TC HÜKÜMETİ VEYA DIŞİŞLERİDİR. BU GERİ ADIMIN TEK SORUMLUSU ARADAN 5 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN HİÇ BİR ÖNLEM ALMAYAN, SON BİR AYDA GÖZ BOYAMA ADINA SÖZDE BİRŞEYLER YAPMA ÇABASINA GİREN ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONUDUR. SİZ FEDERASYON BAŞKANI OLARAK ABHAZYA DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ İSTANBULDA YAPMAYACAĞIM DİYE TÜRKİYE CUMHURİYETİ YETKİLİLERİNE SÖZ VEREMEZSİNİZ, BUNA HAKKINIZ YOK. BİR ÜST KURUM OLARAK BU SÖZÜ VERİRSENİZ DAHA SONRA VERECEĞİNİZ TAVİZİN SONU GELMEZ. BAYRAĞINIZLA PAZARLIK YAPARLAR SESİNİZİ ÇIKARAMAZSINIZ, ETKİNLİKLERİNİZDE ABHAZ BAYRAĞI KULLANMAYIN DERLER ONU DAHİ KULLANAMAZSINIZ. SONUÇ OLARAK VERİLEN TAVİZLER NETİCESİNDE, BU SEÇİM TÜRKİYE’DE GERÇEKLEŞTİRİLEMEMİŞ VE KAZANILMIŞ BİR HAKKIN KULLANIMINDAN VAZGEÇİLMİŞTİR.

KEZA BUNDAN ÖNCEKİ FEDERASYON YÖNETİMİNDE DE BUGÜNKÜ YÖNETİMDE DE ABHAZYA DEVLET BAŞKANI SAYIN RAUL HACIM’BANIN ÇOK ÇOK İSTEMESİNE RAĞMEN, TÜRKİYE DİASPORASINI ZİYARET ETME İSTEĞİ AKRABALARI VE SOYDAŞLARI İLE BULUŞMASI DA BİR TÜRLÜ BAŞARILAMAMIŞTIR.

BUNLARI NEDEN BU KADAR ÖNEMSİYORUM SİZLERLE PAYLAŞAYIM ;GÜRCİSTAN BÜYÜK ELÇİLİĞİNİN TÜRKİYE’DEKİ TEK ETKİN GÖREVİ ABHAZLARIN DİASPORA VE ATAVATAN İLİŞKİLERİNİ KOPARMAK, DİASPORADAKİ ABHAZ HALKINI ETKİSİZ HALE GETİRİP YALNIZLAŞTIRMAKTIR. BUNU TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA BASKI YAPARAK, TÜRKİYE’DEKİ HER ETKİNLİĞİMİZE KISITLAMA GETİREREK, YAŞAM ALANLARIMIZI DARALTARAK MAALESEF BAŞARI İLE SÜRDÜRMEKTEDİRLER. BAŞTA BELEDİYELER VE VALİLİKLER OLMAK ÜZERE, TİCARET ODALARI, YÖK VASITASIYLA ÜNİVERSİTELER VE TÜM KURUMLARA YAZI YAZARAK, ABHAZLAR İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ FAALİYETİ ENGELLEMEYE ÇALIŞMAKTADIRLAR. VE BU GİRİŞİMLERİN EN ÖNEMLİSİ DE ; ABHAZYA DEVLET BAŞKANININ TÜRKİYE’YE GELMESİ VE ABHAZYA DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN TÜRKİYEDE SANDIK KURULARAK YAPILMASI GÜRCİSTAN HÜKÜMETİNİN BASKISIYLA TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VASITASIYLA ENGELLENMESİDİR.

TÜM BUNLARA KARŞI BİZ FEDERASYON OLARAK NE YAPIYORUZ TAVİZ VERMEKTEN BAŞKA, TESLİMİYETÇİ BİR POLİTİKA İZLEMEKTEN BAŞKA, HİÇBİRŞEY. TÜM BUNLAR KABUL EDİLEMEZ, GEREKİRSE BU KONUDA BEDEL ÖDENMESİ GÖZE ALINIR. KAZANIMLARIMIZI SÜREKLİ KAYBEDERSEK GELECEKTE BUNU ÇOCUKLARIMIZA ANLATAMAYIZ.

DEĞERLİ BÜYÜKLERİM, DEĞERLİ KATILIMCILAR ; ÖZELLİKLE SAKARYA ÜZERİNDE OYNANAN BİR OYUNDAN DA BAHSETMEK İSTİYORUM. BAHSEDECEĞİM OLAY 2015 YILI EKİM AYINDA OLDU. GÜRCİSTAN’IN TÜRKİYE BÜYÜK ELÇİSİ, YANINDA SÜRGÜNDEKİ SÖZDE ABHAZYA OTONOM CUMHURİYETİ BAŞKANI OLARAK LANSE EDİLEN VAKHTANG KOLBAYA ADLI ZAT VE HEYETİNİN SAKARYAYA GELECEĞİ VE YEREL YÖNETİCİLERLE (VALİ, BELEDİYE BAŞKANI, REKTÖR, TİC. ODASI BAŞKANI VB.) GÖRÜŞECEĞİNİ TESADÜFEN ÖĞENDİK. KISA ZAMANDA MİLLETVEKİLLERİMİZ, TİC. ODASINDAKİ TEMSİLCİLERİMİZ VE PARTİLİ ARKADAŞLARIMIZ İLE NE YAPABİLİRİZ DİYE BİR ARAYA GELDİK. BU ZİYARETİN BİR PROVAKASYON OLDUĞUNU, SAKARYA’NIN KARIŞTIRILMAK İSTENDİĞİNİ, BUNA MÜSAADE ETMİYECEĞİMİZİ, GEREKİRSE VALİLİĞİN ÖNÜNDE PROTESTO VE BASIN TOPLANTISI YAPACAĞIMIZI, BİZİ ZORLAMAMALARI GEREKTİĞİNİ AÇIK BİR DİLLE ORTAYA KOYDUK. NİTEKİM HER KOLDAN YAPTIĞIMIZ BASKILAR SONUÇ VERMİŞ, BELEDİYE BAŞKANIMIZ BU TOPLANTIYA KATILMAMIŞ, VALİLİK BU SAATTEN SONRA GELMEYİN DEMEK DİPLOMATİK TEAMÜLLERE UYMAZ, AMA SİZE SÖZ VERİYORUM, BU HEYETİN GELİŞİ İLE İLGİLİ HİÇBİR BİLGİ BASINA ÇIKMAYACAK, BİR ÇAY İKRAM EDİP GÖNDERECEĞİZ DEMİŞTİR. NİTEKİM OLAY VALİNİN SÖYLEDİĞİ GİBİ OLDU. BASINDA VE SAKARYA’DA HİÇ BİR İZ BIRAKMADAN ÇEKİP GİTMEK ZORUNDA KALDILAR. BU ÖRNEK BU TÜR LOBİCİLİK KONULARINDA NEYİ NASIL YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ YEREL BAZDA DA OLSA GÖSTERMİŞTİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ BU PROVAKASYONA SESSİZ KALSAYDI, HİÇBİRŞEY YAPMASAYDI, SAKARYA’DA İSTEDİKLERİ GİBİ AT OYNATACAKLARDI. BUNA MÜSAADE ETMEDİK.

GÜRCİSTAN HÜKÜMETİ VE ONUN TÜRKİYEDEKİ UZANTISI BÜYÜKELÇİ SAKARYA’YI KARIŞTIRMAK VE ABHAZLAR’IN YAŞAM ALANLARINI DARALTMAK HÜLYASINDAN HİÇBİR ZAMAN VAZGEÇMEDİ. EN SON GELDİĞİMİZ NOKTADA KENDİSİNİN KATKISI VE KATILIMIYLA SAKARYA GÜRCÜ KARTVEL DERNEĞİ KURULDU. ELBETTE GÜRCÜ HALKIDA DERNEK KURMA HAKKINA SAHİPTİR, BİZİM SORUNUMUZ HİÇBİR ZAMAN GÜRCÜ HALKIYLA OLMAMIŞTIR. FAKAT GÜDÜMLÜ OLARAK KURDURULAN BU DERNEĞİN MASUM BİR KURULUŞ OLMADIĞI HEMEN ORTAYA ÇIKTI. NİTEKİM KURULUŞ ETKİNLİKLERİNDE SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ HARİÇ TÜM YEREL DERNEKLERİNİN DAVET EDİLMESİ KURULUŞ AMAÇLARINI ORTAYA ÇIKARMAKTADIR. KURULUŞ AMAÇLARI BELLİ OLDUĞU HALDE, YILLARDIR KENDİMİZİ İFADE ETTİĞİMİZ, KARDEŞ BİLDİĞİMİZ SAKARYA KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİNİN DE BU AÇILIŞA ABHAZ DERNEĞİ DAVET EDİLMEDİYSE BİZDE GELMİYORUZ DEMEK YERİNE, KOŞA KOŞA GİTTİĞİNİ ÜZÜLEREK MÜŞAHEDE ETTİK.

SONUÇ OLARAK, ABHAZLAR YOK SAYILACAK BİR TOPLUM DEĞİLDİR, TÜRKİYE DİASPORASININ EN BÜYÜK ÖRGÜTLÜ GÜCÜ OLMASI GEREKEN ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU, İZLEYECEĞİ VE ÜRETECEĞİ POLİTİKALARLA HEM TÜRKİYE’DEKİ HEM DE ABHAZYA’DAKİ MUHATAPLARININ CİDDİYE ALACAĞI BİR KURUM OLMALIDIR. FEDERASYONUMUZUN YENİ YAPILANMASI BUNA GÖRE DİZAYN EDİLMELİDİR.  BUNU BAŞARAMAYACAK OLAN VE FARKLI GÜNDEMİ OLAN YÖNETİCİLERİNDE BU TOPLUMUN YAKASINDAN DÜŞMESİ GEREKİYOR.

SAYIN BAŞKAN MÜSADENİZLE KONUNUN DIŞINA ÇIKARAK SAKARYA ABHAZ DERNEĞİNİN BİNA PROJESİ İLE İLGİLİ KISA BİR BİLGİ VEREREK KONUŞMAMI SONLANDIRMAK İSTİYORUM. KURUMSALLAŞMAK VE SAYGIN BİR YAPI OLUŞTURMAK ÖNCELİKLERİMİZDENDİR. FAALİYETLERİMİZİ DAHA GENİŞ ÇERÇEVEYE YAYABİLMEK ADINA, DİASPORAMIZIN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU SAKARYA’DA BİR DERNEK BİNASI İÇİN HEP BİRLİKTE HAREKETE GEÇTİK. DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANI ZEKİ TOÇOĞLU TARAFIMIZA 5.300 M2 LİK BİR YER TAHSİS EDEREK ÖNEMLİ BİR ADIM ATMAMIZI SAĞLADI. BU VESİLE İLE KENDİSİNE BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM. DAHA SONRA YÖNETİM KURULUMUZ, BİNA KOMİSYONUMUZ, BÜYÜKLERİMİZ, KADINLARIMIZ VE GENÇLERİMİZLE BİRLİKTE, ELBİRLİĞİ İLE ÇABA GÖSTEREREK, BİNAMIZIN KABA İNŞAATINI BİTİRMEMİZ NOKTASINDA İNSAN ÜSTÜ BİR ÇABA HARCIYORUZ. MALİ YÖNDEN BİRTAKIM TAAHHÜTLERİN ALTINA GİRDİK. BU BİNAYI BİTİRİP TOPLUMUMUZUN HİZMETİNE SUNMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR. ANCAK BUNUN ALTINDAN BİRLİKTE KALKMALIYIZ, VE KISA ZAMANDA İNŞAATI BİTİRMELİYİZ. BU KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR. BU KONUDA YAPACAĞIMIZ FAALİYETLERİMİZİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE SİZİNLE VE KURUMLARIMIZLA PAYLAŞACAĞIZ. BUGÜNE KADAR KATKI VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

DEĞERLİ KONUKLAR ; BUGÜNKÜ KONGREMİZİN KÜLTÜRÜMÜZE YAKIŞIR SAYGINLIKTA GECECEĞİNİ UMUYOR, CAMİAMIZ İÇİN HAYIRLI OLMASINI DİLER, HERKESİ SAYGI İLE SELAMLARIM.

SAKARYA ABHAZ DERNEĞİ                                                                                                                                                                                  BAŞKAN                                                                                                                                         ORAL KOBAŞ (BGANBA)

16.11.2019