ABHAZYA CUMHURİYETİ BAŞBAKANI SAKARYA’DA TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI


ABHAZYA CUMHURİYETİ BAŞBAKANI SAKARYA’DA TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

 

Bir dizi resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı Valeri Bganba; beraberindeki Abhazya Cumhuriyeti Parlementosu Milletvekili Tayfun Ardzınba, Abhazya Cumhuriyeti Parlementosu Protokol Başkanı David Sangulya, Abhazya Cumhuriyeti Devlet Geri Dönüş Bakanlığı Uluslararası Bölüm Başkanı Albina Avidzba

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Vadim Haraziya ve Yardımcısı Cansuh Lazba ile Abhaz Dernekleri Federasyon Başkanı Atanur Akusba; “Abhaz Kültür Evitemel atma töreni için Sakarya’ya geldi.

 

KOBAŞ: “Sakarya kültürel anlamda Türkiye’nin

en renkli, en zengin kentlerinin başında gelmekte”

Sakarya’daki soydaşları ile görüşen ve hasret gideren heyet, Sakarya Abhaz Derneği’nin Yenikent (Karaman, Camili- Korucuk) yolundaki inşasına başladığı “Abhaz Kültür Evi” temel atma törenine de katıldı. 5 bin 300 metrekare alan üzerine yapımı planlanan “Abhaz Kültür Evi’nin temel atma töreninde konuşan Sakarya Abhaz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oral Kobaş; Sakarya’da yaşayan Abhaz camiası olarak tarihi bir ana tanıklık ettiklerini belirterek,  Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı ve heyetinin temel atma törenine katılmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Sakarya’nın kültürel anlamda Türkiye’nin en renkli, en zengin kentlerinin başında yer aldığını vurgulayan SAD Başkanı Oral Kobaş; Sakarya’nın aynı zamanda 40 civarında yerleşim birimi ile Abhaz nüfusunun ve Abhaz kültürünün de  en yoğun yaşatıldığı ve yaşandığı kent olduğunu dile getirdi. Abhazları’nda bu kardeşlik coğrafyasında farklı bir renk olarak yer almalarından da büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Başkan Oral Kobaş; “Sakarya Abhaz Derneği olarak bizleri kurumsal bir yapıya kavuşturacak, Abhaz dilini  ve kültürünü yaşatacak, bizleri heyecanlandıran, kendi insanlarımızı, yaşadığımız kenti ve ülkemizi onurlandıracak. Bu kültür evi projesinin toplumumuz açısından hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

BGANBA: “Bu proje her iki ülke arasında kardeşlik köprüsü olacak”

Sakarya’daki soydaşlarıyla buluşan Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı Valeri Bganba ise; Abhazların en yoğun olduğu Sakarya’da soydaşları ile bir araya gelmelerinden büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti. Kültürümüzün yaşatılması için gerekli olan bu projeye emeği geçenlere şükranlarını sundu. Bu projenin her iki ülke arasında kardeşlik köprüsü olacağını umut ettiğini belirterek, Abhaz Kültür Evi projenin açılışında da tekrar Sakarya’da bir arada olma umudunu dile getirerek, katılımcıları selamladı. Başbakan Bganba; günün anısı olarak Abhazya’nın 25 Bağımsızlık Yılı anısın Başkan Kobaş’a anlatan özel bir şilt hediye etti. Temel atma töreninden sonra Kayalar Köyü’nde düzenlenen yemek davetine katılan Abhazya Başbakanı Valeri Bganba ve beraberindeki heyet, Abhazya’ya dönmek üzere ilimizden ayrıldı.